Genealogia Małgorzaty Mariańskiej

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Bednarek Rozważania nad rodziną Piotra Albrechta i Elżbiety z d. Golden

Rozważania nad rodziną Piotra Albrechta i Elżbiety z d. Golden

Email Drukuj PDF

Fakty:

Piotr Albrecht i jego żona, Elżbieta z d. Golden, oboje urodzeni na pewno przed 1868 r., to moi 3xpradziadkowie.
Są oni rodzicami Katarzyny Albrecht, która w 1903 roku poślubiła Jana Bednarka.
Dzieci Piotra i Elżbiety były chrzczone w parafii rzymsko-katolickiej Hołoby (pow. Kowel, woj. wołyńskie) - w latach 1884-1897. Nie wiadomo, gdzie zostało ochrzczone jedno z dzieci (być może najstarsze) - Andrzej Albrecht.

 

Moja hipoteza brzmi:

Piotr Albrecht i Elżbieta z d. Golden nie pochodzą z parafii Hołoby.

 

Argumenty:

1. Ich nazwiska są pochodzenia niemieckiego - może na Wołyniu są osadnikami z krajów niemieckich?

2. Uruchomienie w 1877 r. Kolei Nadwiślańskiej ułatwiło podróż do Kowla zarówno z Prus, jak i Austrii (i dalszych stron, poprzez gęstszą sieć kolejową w tych państwach).

3. Ich dzieci są chrzczone w parafii Hołoby, jednak ich nazwiska nie pojawiają się w powiązaniu z innymi rodzinami (Golden pojawia się tylko przy Elżbiecie, Albrecht - dzieci i wnukowie Piotra i Elżbiety). Gdyby się pojawiały, mogłoby to sugerować obecność w gminie Hołoby rodzeństwa lub kuzynów Piotra czy Elżbiety. A tak można przypuszczać, że byli pierwszymi (osadnikami?) na tym terenie.

 

Komentarz:

Zdaję sobie sprawę z tego, że to tylko moje przypuszczenia. Jednak nie widzę powodu, dla którego nie mogłaby to być prawda. Właśnie, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Piotr i Elżbieta przybyli na Wołyń z daleka - np. z ziem zaboru pruskiego.
Aby jeszcze upewnić się w tym, że ani oni, ani ich przodkowie nie byli rdzennymi mieszkańcami parafii Hołoby, powinnam przejrzeć dostępne mikrofilmy z tejże parafii (w AGAD dostępne są z lat: 1839, 1856-57, 1859, ekstrakty (tylko początkowe karty z ksiąg): 1827, 1829-1847, 1850-51, 1853-63).

Poprawiony: niedziela, 22 maja 2011 11:19  

Licznik odwiedzin

Dzisiaj12
Wczoraj8
Wizyt w tygodniu26
Wizyt w miesiącu31
Łącznie31052

Czy wiesz, że...

Nazwisko Panasiuk pochodzi od imienia Atanazy, to z łacińskiego Athanasius, do łaciny z języka greckiego Athanasios, od rzeczownika athanasía ‘niesmiertelność’. W językach wschodniosłowiańskich przejęte jako Afanasij, Apanas.

W moich badaniach nazwisko Panasiuk spotkałam w parafii prawosławnej Chełm w 1881 roku.